Didam – Cursus Ikonen schilderen vanaf 22 oktober

Ikoon van de drieënigheid of de gastvrijheid van Abraham (Gen. 18:1-18)

Ikonen zijn geschilderde afbeeldingen van Christus, de Moeder Gods en andere heiligen of van bijbelse verhalen. Ze worden met een speciale techniek – doorgaans op hout – volgens vaste voorschriften en regels geschilderd. Het maakt daarbij niet uit door welke schilder en in welke tijd ze geschilderd zijn (en nog steeds worden!). Ikonen worden dan ook niet met de naam van de schilder gesigneerd. Een ikoon is van alle tijden en blijft overal en altijd herkenbaar voor iedereen.

Sinds 2015 wordt er regelmatig in Didam een cursus ikoonschilderen gegeven. Wat begon als afsluiting van de (oecumenische) serie Kunst en Geloof is uitgegroeid tot een regelmatig terugkerende gebeurtenis. In een serie van 6 lessen op zaterdag (van 10.00 uur tot 16.00 uur) wordt een ikoon van eigen keuze geschilderd. Ervaring met tekenen of schilderen is echt niet nodig. Is zelfs beter van niet, de techniek is zo anders dan bij het tekenen en schilderen zoals wij dit kennen, dat dit nog wel eens een handicap kan zijn.

Een nieuwe cursus start weer op zaterdag 22 oktober 2022. Iedereen van harte welkom!(Schilder)ervaring is niet nodig.

Even in het kort de inhoud van de lessen:

 • Een ikoon is een afbeelding van Christus, de Moeder Gods of een heilige. De motieven en taferelen liggen vast.
 • Als de ikoon is gekozen wordt deze met behulp van carbon papier op een plank hout, die is bewerkt met krijt, gezet.
 • Daarna wordt het bladgoud om het hoofd gelijmd en kan het schilderen beginnen.
 • De kleuren, figuren en afbeeldingen staan vast. De meeste motieven zijn al eeuwenlang hetzelfde.

Een ikoon wordt dus nageschilderd. Maar omdat je het zelf doet komt er ook iets van jezelf in de ikoon. Een ikoon is dus nooit helemaal precies hetzelfde.

Het bezig zijn met het maken van een ikoon is een manier om te bidden, met geloof bezig te zijn en dit te delen met medegelovigen. Zelf ervaar ik dit iedere keer weer als heel inspirerend en kom altijd weer moe maar heel voldaan thuis van een dagje schilderen.

 • Data (telkens op zaterdag van 10.00 uur tot ongeveer 16:00 uur:
  • 22 oktober
  • 5 en 19 november
  • 3 en 10 december
 • Plaats is : de Gabrielzaal in het parochiehuis van de Maria kerk in Didam (Torenstraat 8, Didam)
 • Kosten € 210 per persoon voor de cursus en als u kwasten wilt kopen is dat € 47,50 . Dit zijn marterharen kwasten. De andere materialen zijn bij de prijs inbegrepen.
 • Cursus leider is Jos Bentert uit N- Deurningen.

Voor meer informatie en opgeven bij: Trudi Boelee, trudiboelee1@gmail.com